مسئولیت اجتماعی

 

مسئولیت اجتماعی نوین نقش چیست؟

"مسئولیت اجتماعی" شاید واژه جدیدی در دنیای کسب و کارها نباشد اما پرداختن پر رنگ به آن، در سال های آغازین قرن 21 میلادی شروع شد. این موج در جای جای دنیا با اندکی شدت و ضعف و با اندکی تقدم و تاخر زمانی در حال فراگیر شدن و اجراست. همانطور که از نام این عبارت پیداست، مسئولیت شرکت ها در برابر اجتماع موضوع مهمی است. اصناف و مشاغل گوناگونی در جامعه به مردم و به یکدیگیر خدمت می کنند که همگی برای پوشش دادن بخشی از نیاز بشر، کارویژه خاص خود را دارند. سعی بر این است که در حوزه کاری مرتبط، سازمان ها برای جامعه شان مفید واقع شوند و خود را مسئول به بهبود برخی امور ببینند.

شرکت ها با توجه به نوع فعالیتی که انجام می دهند، مسئولیت های اجتماعی خاصی راعهده دار می شوند. مثلاً کارخانه های تولید کننده محصولات شوینده و بهداشتی، به منظور ترویج بهداشت، شامپو و صابون رایگان به کودکان مدارس (مخصوصن مناطق محروم و اقشار کم درامد) اهدا می کنند تا در کنار تبلیغات به این شیوه، در راستای مسئولیت اجتماعی خاصشان حرکت کرده باشند.

علاوه بر این، مسئولیت های اجتماعی عمومی مانند کمک به خیریه ها و فعالیت های عام المنفعه نیز توسط شرکت ها و برندها به انجام می رسد. کمک های نقدی و کالایی به خیریه ها در این دسته می گنجد.

نوین نقش هم با توجه به موضوع فعالیت صنفی و کاری خود، چند مسئولیت اجتماعی را برای خود متصور است و می کوشد با تعهد به اجرای آن ها، به مسئولیت اجرایی خود عمل کند. هرچند که در راستای سیاست های کلی این سازمان، بنا داریم تا دامنه خدمات خود در زمینه مسئولیت اجتماعی را گسترش دهیم، برخی اقدامات که در گذشته صورت گرفته و اقداماتی که به صورت جاری و مستمر دنبال می کنیم را در ادامه شرح داده ایم.

به بیان مختصر، در حوزه های زیر، مسئولیت های اجتماعی خود را تعریف کرده ایم و در ادامه به شرح هرکدام پرداخته ایم:

  • دانشجویان
  • محیط زیست
  • خیریه ها
  • افراد سرشناس
  • حوادث ناگوار
  • کارآفرینی و کسب و کار
  • حقوق کاربران


مسئولیت اجتماعی نوین نقش در برابر دانشجویان

به منظور تکریم این قشر فرهیخته و ارج نهادن به تلاششان برای کسب علم و تخصص، وظایفی در برابر ایشان برای خود تعریف کرده ایم تا سهم کوچکی در فضای علم آموزی کشور داشته باشیم.

با توجه به این که نوین نقش طیف وسیعی از خدمات چاپ را ارائه می کند، دانشجویان رشته های مختلف مانند طراحی لباس، معماری، مهندسی کامپیوتر و ... مخاطبان بالقوه ما هستند.

نوین نقش در زمینه کارآموزی و کسب مهارت، پروژه های تحقیقاتی مرتبط با این رسته خدماتی، ارائه تخفیف به گروه های دانشجویی و افراد دانشجو، کمک به برگزاری بهتر مراسم های دانشجویی با ارائه مشاوره های بر بستر تجربه کاری، برگزاری مسابقات طراحی لباس یا محصول و انعطاف نشان دادن در مواردی که نیاز بوده است، همواره یاری رسان دانشجویان بوده است.

 

مسئولیت اجتماعی نوین نقش در زمینه حفظ محیط زیست و فرهنگسازی برای آن

روزانه مقدار زیادی کاغذ ( انواع کاغذ و مقوا ) ، چوب، فلز، شیشه و پلاستیک در نوین نقش به مصرف می رسد و در پی این مصارف، زباله تولید می شود. همکاران ما این زباله ها را به شکل تفکیک شده در اختیار متصدیان بازیافت قرار می دهند تا بازیافت شده و به چرخه طبیعت بازگردند.

چوب ، کاغذ و فلز در نوین نقش زیاد مصرف می شوند و از آنجایی که فرهنگ بازیافت بخشی از فرهنگ سازمانی ماست، می خواهیم با ترویج این فرهنگ، میراث محافظت شده تری برای نسل های آتی زمین باقی بگذاریم.

 

مسئولیت اجتماعی نوین نقش در کمک به خیریه ها

نوین نقش کمک های نقدی و کالایی خود را به خیریه ها اهدا می کند. کمک های کالایی با توجه به این که یکی از فعالیت های ما چاپ پوشاک و عمدتن چاپ تیشرت است، محدود به اهدای تیشرت می شود؛ البته در برخی موارد برای کودکان، پازل و لیوان هم هدیه داده شده است. ما این افتخار را داشته ایم تا همراهی خود را با خیریه های حمایت از کودکان با بیماری خاص (محک)، کمک به کودکان کار و نوجوانان زندانی (جمعیت امام علی) ، موسسه خیریه بچه های آسمان (دفا)، موسسه فعال در توانبخشی معلولین (رعد)، ترک اعتیاد معتادان (جمعیت طلوع بی نشان ها)، نگهداری کودکان بی سرپرست (بهزیستی) و آسایشگاه کهریزک اعلام و ابراز کنیم.

مستندات این اقدامات در قالب متن، تصویر، لوح و نامه از نهاد های یاد شده، چک و رسید های بانکی واریز وجه، نزد نوین نقش وجود دارد.

 

مسئولیت اجتماعی نوین نقش در برابر ورزشکاران و هنرمندان

در نمایشگاه های فصلی، منطقه ای و سالانه که نوین نقش در آن ها حضور دارد، همواره اقشار محبوب جامعه مانند هنرمندان و ورزشکاران حضور می یابند. به پاسداشت محبوبیت این افراد و چهره ها، هدایایی به رسم یادبود تقدیم این عزیزان می شود و طبق عُرف جاری، متن هایی زیبا همراه با امضای این افراد به عنوان یادگاری در دفتر مخصوصی برای این کار ثبت می شود. ممکن است در آینده این دست نوشته ها یا قاب تصاویر ثبت شده، برای امور خیریه به فروش گذاشته شوند.

 

مسئولیت اجتماعی نوین نقش در حوادث ناگوار، بلایای طبیعی و بحران های پس از آن

متاسفانه وقوع اتفاقات ناگوار و بلای طبیعی، غیر قابل پیش بینی بوده و امکان پیشگیری از آن ها وجود ندارد. در زلزله آذربایجان شرقی (اهر، هریس، ورزقان) و زلزله کرمانشاه و استان های غربی ایران که در پی آن تعداد زیادی از هموطنانمان فوت کردند یا خسارت بسیار زیادی دیدند، نوین نقش بر حسب مورد و در حد توان، کمک های کالایی و نقدی خود را از طریق افراد مورد اعتماد، روانه این مناطق کرد.

ضمن آرزوی برقراری آرامش و عدم پیشامد موارد مشابه، در صورت وقوع دوباره این بلایا، مانند هر ایرانی دیگر، همراه هموطنانمان هستیم.

 

مسئولیت اجتماعی نوین نقش در ارائه مشاوره پیرامون راه اندازی کسب و کار چاپ و تبلیغات

لزومن تمامی کسانی که با هر کدام از روش های ارتباطی با ما تماس می گیرند، متقاضی دریافت خدمات نیستند. گاهی ممکن است تنها قصد پرسش جزئیاتی را داشته باشند. در این موارد، همکاران ما در واحد های پشتیبانی، فروش و ... ، با بردباری پاسخگوی سوالات خواهند بود زیرا این بخشی از فرهنگ سازمانی نوین نقش است.

ما به خوبی از نیاز مخاطبمانمان آگاهی داریم و سعی می کنیم در حد توان و امکان، دانسته ها و تجربیات خود را با کسانی که مشتاق به راه اندازی کسب و کار در زمینه چاپ و تبلیغات هستند به اشتراک بگذاریم. باور ما این است که بخشی از وظایف خود را با پاسخگویی به کسانی که قصد راه اندازی کسب و کار چاپ و تبلیغات دارند به انجام رسانده ایم.

 

مسئولیت اجتماعی نوین نقش در کارآموزی و کارآفرینی

تا کنون بسیاری از کسانی که برای کارآموزی به نوین نقش مراجعه کرده اند، فعال بازار کار شده اند. ما به افراد کمک می کنیم تا با مهارت آموزی در نوین نقش، شرایط فعالیت در شرکت های چاپ و تبلیغات را پیدا کنند، در خود نوین نقش استخدام شوند و یا حتی کسب و کار خودشان را راه اندازی کنند. در طول سالیان فعالیتمان، این فرصت را برای افراد زیادی فراهم کردیم تا از نزدیک با جزئیات اجرایی ما آشنا شوند و پس از بررسی های مورد نیاز، در مقام تصمیم گیری برای ورود به این بازار کار بر آیند.

بسیاری از افراد هم برای کارآفرینی و راه اندازی کسب و کار به نوین نقش مراجعه می کنند. ما ضمن ارائه توضیحات کامل و برشمردن دشواری ها ، امکانات و ابزار مورد نیاز برای آغاز کار و شناخت خود از بازار را همراه با تحلیل های تجربی در اختیار متقاضیان قرار می دهیم. بسیار مهم است که پیش از تجربه کردن بدون آگاهی، توصیه هایی در قالب مشاوره دریافت شود تا از ریسک نهایی کار کاسته شود و با اطمینان بیشتری گام در راه نهاد.

شیرینی این مورد زمانی نزد ما بیشتر می شود که برای راه اندازی صفر تا صد کسب و کار چاپی در کشورهای دیگر هم مورد اعتماد واقع شدیم؛ در واقع با فروش کالا و ارائه مشاوره پیش از خرید، به نوعی خدمات فنی-مهندسی اندوخته مان را صادر کرده و یاری رسان کسب و کارهایی در عراق (در زمینه تولید بج سینه و لباس کار)، افغانستان (در زمینه چاپ عریض برای ملحفه و کالای خواب مانند روبالشتی و ...)، نروژ (سفارشی سازی تولیدات دوخت شخصی پوشاک)، عمان (چاپ پارچه برای پوشاک ورزشی) و ... بوده ایم.

 

مسئولیت اجتماعی نوین نقش در رعایت حقوق کاربران

نوین نقش، احترام به کاربران خود در تمام بخش های کسب و کار و تمام مراحل خرید از انتخاب تا خدمات پس از خرید را حق کاربران می داند. ما بر این باوریم که خدمتگزار کاربران هستیم و تمام توان خود را به کار میگیریم تا رضایتشان تامین شود.

نوین نقش می خواهد با ارائه استانداردهای متعالی در زمینه مشتری مداری، الگویی برای سایر مجموعه های خدماتی باشد تا فرهنگ مشتری مداری و احترام، نهادینه شود و در موارد موجود، ارتقا و بهبود یابد.

آنچه گفته شد، امری بدیهی است اما مشتاقیم تا با تعریف یک مسئولیت و وظیفه، ساده از کنار آن گذر نکنیم.

ما در حال توسعه و گسترش حوزه مسئولیت های اجتماعی نوین نقش هستیم. اگر فکر می کنید ایده های شما می تواند در این زمینه راهگشا باشد، یاری رسان ما در حوزه این خدمات باشید.

از شما که زمان ارزشمندتان را برای خواندن این صفحه اختصاص دادید، صمیمانه سپاسگزاریم.